Διακοσμητικό πιάτο με παράσταση ρωμαϊκού φυλακτού από αιματίτη στο κεντρικό τμήμα του (2ος - 3ος αιώνας μ.Χ.). Oι φτερωτές μορφές του Έρωτα και της Ψυχής παραπέμπουν στους ήρωες του ομώνυμου συμβολικού διηγήματος του ποιητή, φιλοσόφου και ρήτορα Aπουλήιου (2ος - 1ος αιώνας μ.Χ.). Πολύ δημοφιλές στην αρχαιότητα, το έργο αυτό αφηγείται την περιπετειώδη αγάπη του Θεού Έρωτα με τη θνητή Ψυχή, η οποία τελικά θριαμβεύει μετά από πολλές δοκιμασίες.