Διακοσμητικό σκεύος, εμπνευσμένο από τη συλλογή βυζαντινών κεραμικών του Μουσείου Μπενάκη. Το σχέδιο κατασκευάστηκε ακολουθώντας πιστά την παράδοση της βυζαντινής εφυαλωμένης κεραμικής. H διακόσμηση έχει εφαρμοστεί με την τεχνική του sgraffito: το αγγείο καλύπτεται πρώτα με λευκό επίχρισμα, πάνω στο οποίο χαράσσεται το διακοσμητικό θέμα, και στη συνέχεια ακολουθεί η εφυάλωση, συνήθως σε κίτρινο και πράσινο χρώμα.