Αντίγραφο κοπτικής σφραγίδας άρτου (6ος 11ος αιώνας) σε μαρμάρινη βάση. Το σφράγισμα του ψωμιού, συνήθεια ελληνορωμαϊκή που συνεχίζεται μέχρι σήμερα, σχετίστηκε αρχικά με τους άρτους που προσφέρονταν στα ειδωλολατρικά ιερά και κατόπιν με τα πρόσφορα (ευχαριστήριοι άρτοι) των Ορθόδοξων χριστιανών. Το θέμα του δέντρου της ζωής είναι κοινό στους πολιτισμούς της Ανατολικής Μεσογείου. Τα διακοσμητικά στοιχεία που κρέμονται από τα κλαδιά του είναι απόκρυφα χριστιανικά σύμβολα, που τα συναντάμε συχνά στις κοπτικές σφραγίδες άρτου.